Politechnika Opolska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Administracja

Informacje o programie studiów

Kod: ZB-SL
Nazwa: Administracja
Tryb studiów: Stacjonarne
Rodzaj studiów: pierwszego stopnia
Czas trwania: 3-letnie (6 semestrów)
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu Kierunki: Administracja
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Ekonomii i Zarządzania (od 1993/1994l) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Pozostałe toki nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

konkurs ocen z egzaminu maturalnego (dojrzałości)

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • licencjat
Uprawnienia zawodowe:

Absolwent studiów I-go stopnia kierunku administracja o profilu praktycznym jest przygotowany do wykonywania zadań związanych ze stosowaniem prawa, tworzeniem prostych regulacji prawnych, interpretacją prawa oraz planowaniem i zarządzaniem zasobami organizacji. Absolwent jest przygotowany do pracy w zespole jako osoba odpowiedzialna za wykonywanie, definiowanie lub rozliczanie zadań związanych z administrowaniem. Absolwenta cechują umiejętności praktyczne nabyte i doskonalone w trakcie praktyk zawodowych i zajęć dydaktycznych (w znacznej części prowadzonych w formie ćwiczeń i laboratoriów). Jest przygotowany do pracy w warunkach informatyzacji zakładu, posługiwania się specjalistycznymi programami i bazami danych oraz korzystania z zasobów sieciowych w celu rozwiązywania problemów praktycznych.

Absolwent studiów I-go stopnia wyróżnia się następującymi efektami uczenia się:

WIEDZA

Absolwent kierunku administracja dysponuje wiedzą w zakresie nauk prawnych, nauk o polityce i administracji oraz pokrewnych dyscyplin naukowych, w szczególności z ekonomii i finansów. Posiada wiedzę na temat instytucji publicznych, systemu organów władzy, ich struktury oraz wzajemnych relacji tak w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Dysponuje wiedzą na temat organizacji, powoływania i funkcjonowania instytucji prawnych, rządzących nimi prawidłowościach oraz zna zasady ich działania. Ma rozszerzoną wiedzę o kategoriach prawnych oraz zasadach działania podmiotów w sferze publicznej i obrocie gospodarczym. Zna metody, techniki i narzędzia interpretacji tekstów prawnych. Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu pojęcia i zasady w zakresie ochrony informacji publicznej, własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Ma zaawansowaną wiedzę w zakresie sposobów rozwiązywania konfliktów w sferze publicznej. Ma zaawansowaną wiedzę podstawową z zakresu organizacji, gospodarki i prawa Unii Europejskiej oraz praktyki administrowania instytucji unijnych. Rozumie mechanizmy funkcjonowania systemu finansowego w gospodarce oraz ich praktyczny wpływ na administrację i przedsiębiorców. Wreszcie posiada wiedzę ekonomiczną oraz znajomość procesów społeczno-gospodarczych, a także zasad organizacji i zarządzania podmiotami gospodarczymi.

UMIEJĘTNOŚCI

Absolwent kierunku administracja posiada umiejętność posługiwania się ogólną wiedzą z zakresu nauk społecznych, zwłaszcza nauk prawnych, nauk o polityce i administracji oraz ekonomii i finansów. Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska prawne, społeczne, ekonomiczne i finansowe dotyczące funkcjonowania administracji. Posiada umiejętność poprawnego stosowania poznanej terminologii. Posiada umiejętność prawniczego rozumowania ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego zastosowania metod i zasad wykładni. Potrafi posługiwać się normami i regułami etycznymi, prawnymi i gospodarczymi oraz rozstrzygać dylematy z nich wynikające. Absolwent potrafi wykorzystywać zdobytą wiedzę i doświadczenia w celu poprawnego wyjaśniania zjawisk i procesów zachodzących w administracji publicznej i w przedsiębiorstwach oraz wykonywania zadań praktycznych w zakresie administrowania. Przewiduje skutki konkretnych działań w administracji. Posiada umiejętność skutecznej dyskusji, merytorycznego argumentowania oraz formułowania wniosków odwołując się do poglądów innych autorów. Potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności badawcze, kierując się wskazówkami opiekuna naukowego. Posiada umiejętność planowania i organizowania pracy indywidualnej oraz zespołowej. Posiada umiejętność samodzielnego planowania i realizowania procesu uczenia się przez całe życie. Wykorzystuje nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w bieżącej działalności i potrafi funkcjonować w modelu e-administracji.

Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadają umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu studiów.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Absolwent kierunku administracja jest zdolny do krytycznej oceny posiadanej wiedzy. Jest otwarty na nowe rozwiązania i gotów do zmiany opinii i postępowania w świetle nowych kierunków praktyki administrowania. Jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w projektach, grupach, organizacjach i instytucjach. Jest zdolny, by odpowiednio określać priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania oraz samodzielnie inicjować i podejmować działania w sferze funkcjonowania organów administracji publicznej i przedsiębiorstw. Jest świadomy znaczenia organizowania, planowania, motywowania, kierowania i kontrolowania we współczesnej administracji. Jest świadomy wagi zachowania się w sposób profesjonalny, podejmowania refleksji na tematy etyczne i przestrzegania zasad etyki w życiu codziennym i zawodowym. Jest zdolny do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy oraz do założenia działalności gospodarczej i administrowania podmiotem gospodarczym. Jest otwarty na nowe technologie w administracji i w obrocie gospodarczym.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia działalności zawodowej w charakterze pracownika urzędu administracji publicznej lub administracji przedsiębiorstwa.

Dalsze studia:

studia drugiego stopnia

Treści nauczania:

Efekty uczenia się zatwierdzone przez Senat Politechniki Opolskiej, uchwała nr 311 z dnia 15 maja 2019r.

kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-8 (2024-11-08)