Politechnika Opolska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ekonomia

Informacje o programie studiów

Kod: ZE-SL
Nazwa: Ekonomia
Tryb studiów: Stacjonarne
Rodzaj studiów: pierwszego stopnia
Czas trwania: 3-letnie (6 semestrów)
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu Kierunki: Ekonomia
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Ekonomii i Zarządzania (od 1993/1994l) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główne toki nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

konkurs ocen z egzaminu maturalnego (dojrzałości)

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • licencjat
Uprawnienia zawodowe:

Wiedza

Po odbyciu studiów na kierunku Ekonomia I stopnia Absolwent ma zaawansowaną wiedzę w zakresie nauk społecznych, w dyscyplinach ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości, jak również w dyscyplinach pokrewnych. Posiada wiedzę o miejscu ekonomii i finansów w systemie nauk, a także jej metodologicznych i przedmiotowych powiązaniach z innymi dyscyplinami naukowymi. Zna terminologię stosowaną w ekonomii i finansach, rozumie jej zastosowania także w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych. Ma zaawansowaną wiedzę o różnych rodzajach struktur gospodarczych i instytucjach życia społeczno-gospodarczego i zachodzących między nimi związkach. Ma wiedzę o przesłankach warunkujących gospodarczą działalność człowieka.

Zna i rozumie metody i narzędzia służące do pozyskiwania, analizy i prezentacji danych ekonomicznych, wspomagające procesy podejmowania decyzji gospodarczych. Zna pojęcia i przykłady wykorzystywania metod ilościowych w teorii ekonomii. Ma wiedzę z zakresu integracji rynków oraz funkcjonowania instytucji finansowych i gospodarczych w Polsce, Europie i na świecie.

Absolwent kierunku Ekonomia zna i rozumie pojęcia i zasady odnoszące się do prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz prawa własności przemysłowej. Ma również wiedzę w zakresie norm i zasad etycznych. Posiada także wiedzę o mechanizmach społecznych i rządzących nimi prawidłowościach oraz wiedzę związaną z procesami komunikowania interpersonalnego, społecznego i gospodarczego. Zna i rozumie teorie i terminologię z zakresu języka obcego umożliwiającą posługiwanie się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Umiejętności

Absolwent kierunku Ekonomia I stopnia rozumie i potrafi realizować proces uczenia się przez całe życie. Posiada również umiejętność posługiwania się wiedzą z zakresu nauk społecznych, w dyscyplinach ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości oraz dyscyplinach pokrewnych. Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną, a także pozyskiwać dane niezbędne do analizowania procesów i zjawisk z zakresu ekonomii i finansów oraz powiązanych z nią dyscyplin. Jest w stanie dokonać obserwacji i prawidłowej interpretacji zjawisk ekonomicznych zachodzących w gospodarce, oceniać racjonalność decyzji konsumentów i podmiotów gospodarczych, wykorzystywać wyniki obserwacji i analiz w praktyce gospodarczej dla procesów podejmowania decyzji. Potrafi posługiwać się systemami prawnymi i normami etycznymi w podejmowanej działalności; dostrzega oraz analizuje dylematy etyczne i prawne; przewiduje skutki konkretnych działań. Potrafi identyfikować różnorodne źródła prawa i interpretować je. Rozumie przepisy prawne, w tym w szczególności odnoszących się do umów wykorzystywanych w obrocie handlowym.

Potrafi komunikować się wykorzystując odpowiednią terminologię i aktywnie uczestniczyć w dyskusjach z obszaru zagadnień ekonomicznych. Posiada również umiejętność posługiwania się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Posiada umiejętności badawcze pozwalające na konstruowanie i prowadzenie prostych badań ekonomicznych. Potrafi wykorzystać modele ekonometryczne do analizy i prognozy procesów i zjawisk ekonomicznych. Potrafi samodzielnie zaplanować i zorganizować pracę indywidualną jak również w zespole. Potrafi również wskazać na potencjalne możliwości rozwiązania problemów społeczno-gospodarczych, dokonać ich analizy i zaproponować konkretne rozstrzygnięcie.

Zaproponowana ścieżka kształcenia umożliwia nabycie umiejętności niezbędnych do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w wymiarze europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.

Kompetencje społeczne

Absolwent kierunku Ekonomia I stopnia jest zdolny by myśleć i działać w sposób zaangażowany i przedsiębiorczy. Jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach organizacjach i instytucjach, jak również do funkcjonowania na różnych szczeblach hierarchii wewnątrzgrupowej, zdolny do porozumiewania się z otoczeniem oraz przygotowany do realizacji zarówno indywidualnych, jak i zespołowych zadań. Jest zdolny do odpowiedniego określania priorytetów służących realizacji określonego przez siebie lub innych zadania, samodzielnie inicjuje i podejmuje działania. Jest kompetentny by uczestniczyć w przygotowaniu i realizacji projektów społeczno-gospodarczych uwzględniając kwestie prawne, społeczne i ekonomiczne. Jest świadomy wagi zachowania się w sposób profesjonalny i etyczny. Jest świadomy swojej wiedzy i umiejętności oraz potrzeby nieustannego uczenia się i rozwoju kompetencji osobistych i interpersonalnych, dzięki czemu skutecznie wyznacza ścieżkę własnego rozwoju, doskonalenia oraz kompetencji.

Absolwent kierunku Ekonomia I stopnia znajdzie zatrudnienie m.in. w:

• działach analitycznych przedsiębiorstw, banków, towarzystw ubezpieczeniowych;

• strukturach rządowej i samorządowej administracji regionalnej i lokalnej oraz związanych z nimi agendach;

• organizacjach gospodarczych, zrzeszeniach oraz organizacjach pozarządowych (NGO's);

• organizacjach gospodarczych i społecznych, kooperujących z organizacjami transnarodowymi;

• absolwenci są także przygotowani do samodzielnego podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Dalsze studia:

studia drugiego stopnia

Treści nauczania:

Efekty uczenia się zatwierdzone przez Senat Politechniki Opolskiej, uchwała nr 311 z dnia 15 maja 2019r.

kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-6 (2024-10-15)